Shopping Cart

1-3 iş günü içerisinde tüm Türkiye’ye kargo ücretsiz!

 

Osmanlı Tuğrası Nedir?

Osmanlı tuğrası Osmanlı Devleti’nde bulunan tüm hükümdarlarına kendilerine ait olan bir mühürleri vardır. Tüm işlerini bu mühür ile yaparlardı ve işlerine resmiyet katarlardır. İşte bu resmiyet kazandıran mühür tuğra olarak adlandırılmaktadır.

Osmanlı Devleti’nin kuruluşundan itibaren pek padişah olmuş ve kendilerine ait mühürleri olmuştur. Bu tuğralar onların imzaları yerine geçmektedir. Bu tuğralarda padişahların isimleri, lakapları ve bazılarında babalarının da isimleri yazmaktadır. Çok önemli olan bu mühür üzerinde “el-muzaffer daima” yazmaktadır. Bu da padişahların hep muzaffer olması anlamını taşımaktadır. Her savaştan zaferle çıkmaları anlamını taşımaktadır.

Geçmişte bu denli bir öneme sahip olan tuğralar günümüzde de fazlasıyla rağbet görmektedir. Özellikle erkekler tarafından takı ve aksesuarlarda Osmanlı tuğrası bulunması çok hoş karşılanmaktadır. Yüzüklerde, bilekliklerde, kolyelerde veya evlerde kullanılan dekoratif eşyalarda kullanılan tuğralar herkesin gözdesi konumundadır.

Osmanlı Tuğrasında Kullanılan Sembollerin Anlamları

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz gibi Osmanlı tuğrası her padişahın kullanmış olduğu üzerinde isimleri, lakapları ve tüm bunlara ek olarak babalarının da isimlerinin yazdığı mühürlerdir. Bu özel tuğrayı ilk olarak Orhan Gazi kullanmıştır. Ardından gelen padişahlar da bu geleneği sürdürmüşlerdir. Bu çok özel olan tuğralara bir üstünde bulunan semboller eşlik etmektedir. Gelin hep birlikte inceleyelim:

  • Tuğlar: Bu kısım tuğranın en üstünde bulunur. Elif harfi şeklinde yukarı doğru kıvrılmış olan yerlere verilen addır.
  • Zülfe: Tuğların hemen yanında bulunur ve flama şeklindeki kıvrımlara verilen isimdir.
  • Beyzeler: Osmanlı Arması üzerinde bulunan bu sembol tuğranın solunda bulunur ve iç içe girmiş bir görüntüye sahiptir.
  • Sere: Bu kısım tuğranın en alt bölümünde bulunur. Bu kısımda padişahın ismi, lakabı, babasının ismi ve “el-muzaffer daima” yazısı bulunur.
  • Kollar: Diğer bir adı hançer olan kollar, beyzelerin takibinde olan paralel uzantılara verilen isimdir.

Bu kadar işçiliğe sahip ve özel bir tuğranın günümüzde de insanlar tarafından ilgi odağı olmasına şaşırmak gerekir. Günümüzde özellikle erkekler kadınların kıyafetlerine önem verdikleri kadar kendileri de özenirler. Bunun yanı sıra aksesuar tercihi de çok önemlidir. Bu yüzden hoşlarına giden sembollerde aksesuar tercihi yapmak kesinlikle hoşlarına gidecektir.

Osmanlı Tuğrası Önemi ve Kullanıldığı Yerler

Osmanlı Devleti’nde ilk Osmanlı tuğrası kullanımı 1324 yılında Orhan Gazi ile başlamıştır. Tam bir yeniliğin başlangıcı olan bu tarihten itibaren gelen her padişah bu mührü özenle kullanmıştır. 1328 yılında üzerinde bazı değişiklikler yapılarak kullanılmaya devam etmiştir. Daha sonra gelen padişahların hepsi kendilerine göre değişiklikler yaptırarak daha farklı formlar vermişlerdir.

Günümüzde artık tuğra tasarımı sıklıkla aksesuarlarda kullanılmaktadır. erkeklerin gözdesi olan bu sembol yüzük, bileklik ve saat gibi takılarda kullanılarak erkeklerin beğenisine sunulmuştur. Haricinde ev dekoratif eşyalarında da sıklıkla kullanılmaktadır. Özellikle tablolara konu olan tuğraları helalhediyelik.com adresinden detaylıca inceleyebilirsiniz. Tablo ve panolara da konu olan bu mühür cinsiyet fark etmeksizin herkesin dikkatini çekmektedir. Evinizin dekorasyonunda Osmanlı arması bulunan bir ürün kullanmak eminiz sizin de çok hoşunuza gidecektir. Geçmişteki tarihimizi yansıtan bu armaları severek kullanacağınızdan eminiz.

Ayrıca sevdiklerinize hediye seçiminde zorlanıyorsanız yine her zamanki gibi ilgi alanlarını öğrenmeli ve dikkat etmelisiniz. Tarihe ilgi duyan veya tarihle ilgili bir meslekte çalışan sevdiklerinize onların da çok beğeneceği tuğralı bir hediye verebilirsiniz. Masa üstünde veya duvarlarda çok şık duracak olan hediyeleri arkadaşlarınızın ofis ziyaretinde alarak götürebilirsiniz. Hem kullanılan alanda çok şık duracaktır hem de arkadaşınızı çok mutlu edecektir. Her gördüğünde sizi hatırlatacak olan hediye kullanılan alanın havasını değiştirecektir.

Bir cevap yazın
Ücretsiz Kargo

Koşulsuz şartsız.

Kredi Kartı ile Ödeme

Taksitli alışveriş imkanı.

Güvenli Ödeme

256 Bit SSL sertifikası ile koruma.

İade ve Değişim

7 gün içinde koşulsuz şartsız.