Shopping Cart

1-3 iş günü içerisinde tüm Türkiye’ye kargo ücretsiz!

 

Umre Hediyesi Olarak Neler Alınabilir?

Umre hediyesi genel olarak umreye gitmiş kişilerin dönerken kutsal topraklardan sevdikleri için getirdiği bazı eşyalardır. Kutsal topraklarda ibadetlerini yaparken orada bulunan hac ve umre malzemelerinin satıldığı dükkanlardan dönüş için güzel hediyelikler seçerler. Bunun amacı da ziyaretine gelen sevdiklerini sevindirmektir.

Umrenin hacdan farkı sadece belli bir zamanda yapılmamasıdır. Kişinin istediği zamanda kutsal toprakları görme isteğiyle ortaya çıkan bir durumdur. Umrenin belli bir zamanı veya mevsimi bulunmamaktadır. Umre ile hac arasında tabi ki yapılan ibadetler konusunda farklılıklar bulunmaktadır. Ancak farklı da olsa kutsal toprakları görmek ve orada ibadetlerini yerine getirmenin zevki bir başka güzel olacaktır. Umreye gidip dönüşe geçen kişiler genel olarak belirgin birkaç umre hediyesi alırlar. Bu hediyeleri almak tamamen kişinin kendi isteğine bağlı bir durumdur. Yani dönerken hediye getirmek gibi bir zorunlulukları yoktur. Ama tabi ki geçmişten günümüze bu durum gelenekselleşmiştir bu yüzden kimse kolay kolay eli boş dönmek istemez. Alınacak olan hediyeleri de kişi kendi isteğine göre seçebilir. Özellikle alması gereken veya zorunlu bir hediye bulunmamaktadır.

Kutsal topraklarda yapılan ibadetin yeri bir başkadır. Tamamen manevi huzurla dolu olan bir yerde yapılan tüm günahlara tövbe etmek ve Allah’a yakarmak herkesin erişmek istediği bir yerdir. Hediye alınmasının sebebi de bu topraklara gitmek isteyip de gidemeyenlerin bir nebze de olsa gönüllerini yapmaktır. Sevdiklerinize umre dönüşü umre hediyesi ne alınır diye sorulduğunda aslında basit cevapları vardır.  Çünkü gelenekselleşen hediye almanın yanında belirli hediye çeşitleri de bulunmaktadır. Bu hediyelerin ne olduğundan çok düşünülüp kutsal toraklardan getirilmesi en önemli olan şeydir.

Umre Hediyesi Fikirleri

Umre hediyeleri kutsal topraklarda bulunan hediyelik dükkanlarından alınacağı gibi gitmeden önce yaşanılan şehirden de alınabilir. Yani illa umre dönüşü alınmak zorunda diye bir kural bulunmamaktadır. Bilinen hediyelerin aksine ailenizden olan kişilere çok daha değerli hediyeler de alabilirsiniz. Bunlar dua yazılır, Allah lafızlı hediyeler olabilir. Helalhediyelik.com ile belirlenen kategorilerde bulunan hediyelikler incelenebilir ve tercih yapılabilir. Masa üstüne veya duvarlarda kullanılan tablolar veya panolar, biblolar veya dua yazılı ürünler sıklıkla tercih edilmektedir. Özellikle ayetli laleler, ayetli tablolar, ayetli biblolar, ve ayetli levhalar çok başarılı seçim olacaktır.

Umre hediyesi olarak dönüşte alınacak geleneksel hediyelere gelecek olursak onları hep birlikte inceleyelim:

  • Hurma

Hurma hayatımızın belli dönemlerinde de alıp yediğimiz bir yiyecek olmakla birlikte umre dönüşü mutlaka hurma alınmalıdır. Çünkü kutsal topraklarda yetişen bu yiyeceğin şifası anlatmakla bitmez. Hem tadıyla hem de etkisiyle çok özel bir yere sahip olan hurma umre dönüşü ziyaretinize gelen misafirlerinize ikram edeceğiniz bir yiyecek olacaktır.

  • Zemzem Suyu

Sadece kutsal topraklarda olan zemzem suyunun her türlü derde deva olduğu bilinmektedir. Şifalı su olarak bilinen zemzem suyu da misafirlere şifa niyetine ikram edilebilir.

  • Saat

Bilinen hediyelerin aksine saat almak da çok bilinen bir şeydir. Yaşadığımız ülkeye göre çok daha ucuz olan bu eşyaları çok yakın sevdiklerinize alabilir ve onları sevindirebilirsiniz.

  • Takı Çeşitleri

Umre hediyesi olarak klasik bilinen hediyelerden biri de takı çeşitleridir. Çocuklara boncuklu çantalar, yüzükleri, tespihler, şahmeranlar veya kolyeler. Hepsi hediye niteliği taşıyan ve misafirlerinizi mutlu edecek hediyelerdir.

  • Toz Sürme

Özellikle genç kızların dikkatini çekecek olan sürmeler geçmişten günümüze kadar gelmiştir. Geçmişte de güzelliklerine önem veren kadınlar sürme kullanırlarmış. Misafirleriniz arasında bulunan genç kişilere böyle bir hediye vererek onları sevindirebilirsiniz.

Ayrıca kendi evinize de orada bulunan dükkanlardan küçük ev süs eşyaları alabilirsiniz. Hem oradan hatıra kalacaktır hem de evinizde çok şık duracaktır.

Bir cevap yazın
Ücretsiz Kargo

Koşulsuz şartsız.

Kredi Kartı ile Ödeme

Taksitli alışveriş imkanı.

Güvenli Ödeme

256 Bit SSL sertifikası ile koruma.

İade ve Değişim

7 gün içinde koşulsuz şartsız.