Biblolar

Filtreleri Göster

118 sonuçtan 1-24 arası gösteriliyor

Filtreleri Göster

118 sonuçtan 1-24 arası gösteriliyor

Biblolar tarih boyunca kullanılan süs eşyaları olarak bilinirler. Bibloların maddi değerinin herhangi bir önemi yoktur. Bunun nedeni ise her biblo, bir anlam içerir ve birtakım görüş, anlayış veya inancı temsil eder.

Biblolar yalnızca ev hediyesi veya ofis hediyesi olarak götürülmez. Arabalarda, iş yerlerinde, makamlarda ve daha birçok yerde biblolar hediye olarak kullanılabilen naif eşyalardır. Biblonun temsil ettiği şeyler veya içerdiği anlamlar, maddi olarak değerini ortadan kaldırır. Bu yüzden maddi değeri düşük olsun yüksek olsun, alınacak biblonun seçimi yapılırken bu çerçeveden uzaklaşmak gerekir. Biblo seçimi yaparken, boyutun da herhangi bir önemi olmaz. Zaten biblolar her yerle kolaylıkla uyum sağlar. Bu yüzden bulunduğu ortamda göz zevkini bozacak herhangi bir görüntüye neden olmazlar. Peki, biblo alırken ne tür konseptler tercih edilebilir? En çok tercih edilen konseptler nelerdir?

Biblo konusunda en çok tercih edilen konsept, dini hediye konsepti olarak bilinir. Bu yüzden ayetel kürsi dualı ve Allah lafzı olan biblolar sıklıkla tercih edilirler. Bu biblolar dekoratif anlamda etkileyicidirler ancak içerdikleri anlamlar, hediye verdiğiniz kişinin çok daha fazla etkilenmesine neden olur.

Bu tür bibloların dışında Hz. Muhammed (sav) ve Allah lafzının birlikte olduğu biblolar da sıkça tercih edilen bibloların başında yer alır. İslami hediye alırken görüntüleri ve anlamları nedeniyle bu tür bibloların hem gösterişten uzak hem de son derece kibar hediyeler oldukları söylenebilir.

Biblo seçimi yaparken, dini konsept dışında Osmanlı ürünleri de seçimleriniz arasında yer almalıdır. Dini hediyeler kadar olmasa da Osmanlı turalı biblolar da manevi olarak derin anlamlar içerirler. Biblo seçimi yaparken gerek dini gerekse Osmanlı konseptli ürünlerin renklerine de mutlaka dikkat etmeniz önerilir. Bu tür hediyeler siyah, kahverengi, gümüş ve altın rengi gibi renkler içerirler. Eğer hediyenin konumlandırılacağı mekanı biliyorsanız, renk seçimini de bu detaya göre yapmanız önerilir.

Alacağınız biblonun bir işlevinin olmasının ve sürekli olarak göz önünde bulunmasını istiyorsanız, size harika bir önerimizin olduğunu söylemek isteriz. Üzerinde Allah ve Hz. Muhammed (sav) lafzı olan, köprülü masa üstü saatleri de tam olarak arayışınıza yöneliktir. Bu tür biblolar, dini içerikleri nedeniyle son derece beğenilirken, saat niyetiyle de kullanılırlar. Haliyle sürekli olarak hatırlanmanıza ve hediyenin konumladığı mekana güzel bir iz bırakmanıza neden olurlar.

Neden Biblo Tercih Etmelisiniz?

Biblolar diğer hediyeler gibi yer kaplamayan bu nedenle de çabuk konumlandırılabilen hediyelerdir. Küçük olmaları nedeniyle göze daha hoş gelirler ve daha çok beğeni toplarlar. Kolay tanışabilir ve konumlandırılabilir oldukları için genel olarak gözle görülecek yerlerde olurlar. Ayrıca taşınma, oda değişikliği, dizayn değişikliği vb. durumlarda da zarar görmeleri söz konusu değildir. Bu yüzden çok daha uzun süre sahibinde kalan hediyelerdir.

Görüntü olarak da biblolar her mekan için avantaj sağlar. Diğer hediyeler, mekanın dekorasyonuna uygun olmayabilir ancak biblolarda bu tür detaylara çok dikkat edilmesine gerek yoktur. Öte yandan biblo hediye etmek, köklü bir gelenektir. Özellikle Osmanlı döneminde bu geleneğin dini içerikli biblolarla sürdürüldüğü bilinir.

Bibloların İslamiyet açısından tartışmalı süs eşyaları olduğu söylentisi yaygındır. Bu söylenti, sadece heykel tarzı biblolar için geçerlidir. Yani, İslami biblolar ya da Osmanlı içerikli biblolar tercih etmeniz, bu tür tartışmaların kapsama alanına girmez. Eğer biblo alırken bu konu nedeniyle tereddütteyseniz, herhangi bir endişe duymanıza gerek yoktur. Osmanlı motiflerinin veya dini motiflerin olduğu biblolar, maneviyat değeri yüksek hediyelerdir ve herhangi bir dini değere karşı gelmeleri söz konusu dahi değildir.