Shopping Cart

1-3 iş günü içerisinde tüm Türkiye’ye kargo ücretsiz!

 

İslami Hediye Nedir? İslamda Hediyeleşmek Ne Anlama Gelir?

İslami hediye genel olarak dini bütün insanlara özel günlerinde alınacak ürün çeşitleridir. Dinini yakından yaşayan ve ibadetlerini aksatmayan kişilere alınacak en özel hediyeler onların ilgi alanlarına hitap edenler olacaktır.

İslam’da hediye tahmin edilenin aksine çok değerli bir kavramdır. Yüce Allah peygamberimize karşılıklı hediyenin hoş görüyü artıracağını ve sevgi bağlarını kuvvetlendireceğini buyurmuştur. Bu yüzde Müslümanlarda karşılıklı hediyeleşme çok özel bir yere sahiptir. Karşılıklı demek tabi ki iki tarafında birbirine hediye alma zorunluluğunun olduğunu kast etmez. Ancak bir hediye alan kişi bunun altında kalmamak için sevdiği kişiyi aynı şekilde hediye alarak sevindirmek ister. Hemen hemen her toplumda mutlaka olan bu durum kişileri genel olarak İslami hediyeler arayışına sokmaktadır.

Ancak hediyeleşme duruma sadece Müslümanlara özgü olan bir durum değildir. Hemen hemen her toplumda birbirlerine hediye alma durumu görülmektedir. Hatta öyle bir şey ki hediyeleşmenin tarihi nerdeyse insanlık tarihine dayanmaktadır. Bu da teknolojinin hiç olmadığı en ilkel zamanlarda bile karşındaki kişiyi sevindirme arzusunun bulunması demek oluyor. Sevdiklerimizi sevindirmek sonradan öğrenilen bir durumun dışında kalpten gelen bir olaydır. Hediyeleşmek peygamber efendimizin sünnetidir ve herkese de önerdiği bir durumdur. Herkes tarafından çok sevilen peygamberimize takdim edilen tüm hediyeleri kabul etmiş yani kesinlikle reddetmemiştir. Karşılığında da mutlaka kendisi de sevindirecek hediyeler vermiştir. Çünkü hediyeleşmek insanlar arasındaki muhabbeti arttırır. Bu yüzden alınan İslami hediyelikler özellikle dini simgeleri bulunduğundan ibadetine düşkün kişiler tarafından çok beğenilecektir. Sevdiklerinize özel günlerinde veya onları hatırladığınızı göstermek istediğiniz bir günde böyle zarif hediyeler alarak anılarınıza bir güzelini daha ekleyebilirsiniz.

İslam’da Hediyeleşmenin Faydaları Nelerdir?

Hediyeleşmek Allah’ın buyurduğu ve peygamber efendimizin de tavsiye ettiği sünnetlerindendir. Hediyeleşmek aradaki bağları güçlendirir ve kişileri sevindirir. Peygamber efendimiz seni ziyaret etmeyeni ziyaret et ve hediye vermeyene hediye ver diye sünnetinin ne kadar faziletli bir durum olduğunu hissettirmiştir.

Karşılıklı hediyeleşme Yüce Allah’ın muhabbetini kazanmaya eş değerdir. Çünkü peygamber efendimiz bir hadisinde Allah’ın muhabbetinin kendisi için başkalarını ziyaret edenlere hak olarak gördüğünü belirtmiştir. Yine Allah’ın muhabbeti için yardımlaşan ve İslami hediyeler ile birbirleriyle hediyeleşenlere hak görmüştür.

Ayrıca hediyeleşmek düz bir bakış açısıyla düşünüldüğünde de kişiler arasındaki sevgiyi pekiştirmeye yarar. Kendisine hediye alındığını gören bir kişi mutluluğunu ve şaşkınlığını gizleyemez. Bu mutluluğu en derin şekilde hisseden kişi de kendisini bu denli mutlu eden kişiyi sevdirmek ister. Karşılıklı gelişen bu durum kötülükleri yok eder. Dinimizde kırgınlıklara ve küslüklere de kesinlikle yer yoktur. Kimse kimseyle üç günden fazla küs kalmamalıdır. Bu yüzden küçük hediyeler aradaki kırgınlıkların geçmesine ve unutulmasına da vesile olacaktır.

Hediye denince sadece evlerde kullanılacak objeler gelmemelidir. Bir yiyecek alıp bir ziyarete gitmek de rızıklanmaya ve bereketlenmeye işaret etmektedir.

İslam’da Hediyeleşmek Ne Anlama Gelir?

İslami hediye ile hediyeleşmek kişileri en çok mutlu eden durumlardan biri olsa gerek. Hayatımızın en büyük parçası olması gereken dinimizi anlatan hediyeler ev veya ofislerde kullanılarak hediyeyi veren kişiyi hatırlatmaktadır. Hem kullanıldığı alan şıklık katacak olan bu ürünler hem de hediyeyi veren kişiyi hatırlatarak yüzlerde gülümse oluşturacaktır. Hediye alan kişi belki bu durumun farkında olmadan çok basit bir şey yapıyormuş gibi hissedebilir ancak peygamber efendimizin çok önem verdiği sünnetlerinden birini gerçekleştirmektedir. Hediye vermenin huzurunu yaşayan kişi sevdiği kişinin mutluluğuyla mutlu olacaktır. Böylece akıllarda güzel bir anı olarak kalacaktır.

Bir cevap yazın
Ücretsiz Kargo

Koşulsuz şartsız.

Kredi Kartı ile Ödeme

Taksitli alışveriş imkanı.

Güvenli Ödeme

256 Bit SSL sertifikası ile koruma.

İade ve Değişim

7 gün içinde koşulsuz şartsız.